Puukborrelioos ehk Lyme'i tõbi (Borreliosis, Lyme disease)

28.06.2024

Haiguse kirjeldus ja tähtsus
Borrelioos on puukidega leviv looduskoldeline zoonootiline haigus, millele on iseloomulik lai geograafiline levik ja sesoonsus. Enam on teada haigestumistest koertel ja hobustel, ka veistel ja kassidel, ning teistel loomaliikidel, kuid andmeid on vähe.
Haigus on oluline ka rahvatervise aspektist. Inimeste haiguse info Terviseameti kodulehel: https://www.terviseamet.ee/et/nakkushaigused-a-u/puukborrelioos-ehk-lymei-tobi

Haigustekitaja
Spiroheetsed bakterid Borrelia burgdorferi (sensu lato) (mitmeid liike hõlmav bakterite rühm).

Nakkusallikas ja levikuteed
Tekitaja levitajateks on võsa- ja laanepuugid, kes toituvad erinevate loomaliikide (närilised, veised, kitsed, hobused, põdrad, hirved ja teised loomaliigid) verest. Nakatunud puugid kannavad verd imedes bakterid järgmisele peremehele üle. Nakatunud loomad ei pruugi kliiniliselt haigestuda, vaid on bakterite edasikandjad.
Nakkus ei kandu inimesele üle koduloomade kaudu, kuid inimesed võivad nakatuda nakkust kandva puugi vahendusel.

Levik ja sesoonsus
Tekitaja on Eestis endeemiline. Nakatumine sõltub puukide levikust. Eesti oludes on puugid aktiivsed aprillist oktoobrini.

Kliinilised tunnused
Nakatunud loomad enamasti kliiniliselt ei haigestu.
Koerad: kliinilised tunnused avalduvad tüüpiliselt haiguse kroonilises staadiumis (2–5 kuud pärast nakatumist). Võib esineda vahelduv lonkamine, palavik, isutus, letargia ning paikne lümfisõlmede suurenemine. Muid haigustunnuseid pole koertel dokumenteeritud.
Kassid: on kirjeldatud lonkamist, palavikku, letargiat, isutust, respiratoorseid probleeme ning südamepõletikku.
Hobused: võib esineda sünoviit (liigeste turse), vahelduv lonkamine, enim kirjeldatud sümptomiteks on närvinähud, silmapõletiik (uveiit) ja nahamuutused (puugi kinnituskohal tekkinud sõlmed). Neuroborrelioosi korral võib esineda meningiit, kraniaalnärvi funktsioonihäire.
Veised: ägeda kulu korral võib esineda palavik, liigeste jäikus ja turse ning piimatoodangu langus. On kirjeldatud ka lonkamist, artriiti, sõrapõletikke, isutust, kaalukadu, aborti, lümfisõlmede suurenemist, samuti udara erüteemi.

Diagnoosimine

  • Anamneesi andmed ja kliinilised tunnused.
  • Laboruuringud: tekitaja tuvastamine, tekitaja vastaste antikehade tuvastamine.

Proovid
Vereproov: borrelioos SNAP test.
Antikehade ilmumiseni võib kuluda kuni 3 nädalat.

Uuringud EU4Surveillance projektis: Terviseamet seirab tekitaja esinemist puukidel.

Ravi ja ennetamine

  • Borrelioosi ravitakse antibiootikumidega. Haiguse läbipõdemisel ei teki immuunsust.
  • Puugitõrjevahendite kasutamine puukide aktiivsusperioodil.
  • Kontrollige loomi puukide suhtes ja eemaldage leitud puugid kiiresti looma nahalt, et bakter ei jõuaks puugilt loomale üle kanduda.

Haiguse kahtlusest teavitada loomaarsti!

Allikad: