Aspartaam hinnati tarbijale ohutuks

Rahvusvaheline Vähiuuringute Agentuur (IARC) ja Maailma Terviseorganisatsiooni juures olev Lisaainete Ekspertkomitee (JECFA) avaldasid teineteisest sõltumatud hinnangud toidu lisaaine aspartaami tervisemõjude kohta. Aspartaam kui aine võib olla vähkitekitav, ent ohtu tarbijatele pole, sest praegused hinnangulised tarbimiskogused on väikesed.

Vähiuuringute agentuur liigitas aspartaami piiratud tõendite alusel võimalike vähkitekitavate ainete gruppi 2B, ent ei andnud hinnanguid, millise kokkupuute taseme või viisi juures see nii on. „See tähendab, et aine kui selline võib olla ohtlik, ent kogused, millest alates oht väljendub, nende uuring ei ütle,“ selgitas Riigi Laboriuuringute ja Riskihindamise Keskuse direktori asetäitja riskihindamise valdkonnas Mari Reinik.

Võimalike terviseohtude riski tarbijatele hindas lisaainete ekspertkomitee, kes leidis, et senine ohutu ööpäevane kogus ehk ADI jääb kehtima. „Aspartaami päevane tarbimine jääb nii lastel kui ka täiskasvanutel alla praeguse ADI. Täiskasvanu peaks ööpäevas jooma peaaegu viis liitrit aspartaami sisaldavat suhkruvaba karastusjooki, et saaksime rääkida ohust tervisele,“ rääkis Reinik.

Erinevaid riske aitab aga jätkuvalt maandada mitmekülgne toitumine. „Miski ei asenda tasakaalustatud ja mitmekülgset toitumist. Just nii saame kätte kõik vajalikud ained ja väldime olukorda, et mõnda ainet tarbime üleliia,“ paneb Reinik tarbijatele südamele.

Toidu lisaainete sisalduse kohta saab infot toote märgistuselt, millel peavad ained olema välja toodud kas nime või E-numbriga. Aspartaami (lisaaine E-numbriga E 951) kasutamise puhul on tootel lisaks märge „sisaldab fenüülalaniini allikat“, mis on hoiatuseks haruldase ainevahetushaiguse fenüülketonuuria põdejatele.

Kõikide magusainete kasutamine on lubatud ainult vähendatud energiasisaldusega, kaariest mittetekitava, lisatud suhkruta või eritoitudes. Euroopa Liidus (sh Eestis) hindab lisaainete ohutust Euroopa Toiduohutusameti (EFSA). EFSA uuendas aspartaami saadavushinnanguid ning praegu ei viita andmed sellele, et aspartaami tarbimine ületaks üheski vanusegrupis ohutut ööpäevast kogust.
 

Lisainfo:
Maarja Pehme
Riskikommunikatsiooni koordinaator
Tel 5536566
e-post maarja.pehme[at]labris.agri.ee

59
38