Lindude gripi (A-grupi gripiviirus) laboratoorne diagnoosimine imetajatel

Lindude grippi põhjustavad A-grupi gripiviiruse teatavad kõrge patogeensusega tüved (enamasti H5 ja H7). Üldjuhul on need viirused patogeensed ainult kodu- ja metslindudele põhjustades teatavatel juhtudel laialdast haigestumist ja suurt suremust. Samas on palju linnuliike kes küll viirust kannavad, kuid ei haigestu. See on põhjus, miks viirus on suuteline levima kiiresti sadade ja isegi tuhandete kilomeetrite kaugusele.

Viimasel ajal on täheldatud maailma erinevates paikades viiruse üleminekut imetajatele. Teadete arv selliste leidude kohta on küll suurenenud, kuid tegemist on siiski üksikjuhtudega. Viirust on leitud peamiselt karnivooridel (rebane, saarmas, kaslased jt) ning mereimetajatele (hülged, delfiinid, pringel jt). Enamasti on sellistel juhtudel olnud nakatumise põhjuseks looma otsene kontakt nakatunud linnuga. Lindude A-grupi gripiviirusega (sh H5N1) nakatunud imetajad on enamasti leitud kas surnuna või on neil esinenud kliinilist haigestumist, mis on kulgenud närvi- või hingamiselundkonna nähtudega. Juhtumid, kus lindude gripi viirus on kandunud üle imetajalt imetajale või nakatunud on inimene, on väga harvad.

Lindude gripi kahtluse imetajal võib püstitada juhtudel, kui see vastab kõigile järgmistele kriteeriumidele:

  • Loomal on kliiniline haigestumine, mis kulgeb närvi- või hingamiselundkonna sümptomitega või esinesid tal need sümptomid enne surma.
  • Haigestunud/surnud loom on pärit piirkonnast, kus on viimastel nädalatel esinenud lindude massilist suremust või on Põllumajandus- ja Toiduamet (PTA) kinnitanud lindude gripi esinemise.
  • Haigestunud/surnud loomal on olnud kinnitatud või tõenäoline kontakt nakatunud või surnud linnuga. Kinnitatud või väga tõenäoline kontakt tähendab siinkohal linnu ründamist, surmamist, söömist või ka toore uluklinnuliha söömist.


Juhul kui kahtlustate lindude gripi esinemist imetajal on oluline võtta kiiresti ühendust Põllumajandus- ja Toiduametiga.

Imetajatelt proovide võtmine ja laborisse saatmine toimub läbi PTA regionaalsete esinduste.


Lindude gripi (A-grupi gripiviiruse) kahtlusega imetajate proove uuritakse LABRIS Tartu laboratooriumis, aadressil Fr. R. Kreutzwaldi 30.
 

Täpsem info proovide analüüsimise, võtmine, säilitamise ja saatmise kohta leiab: Lindude gripp imetajatel - proovivõtujuhend

 

Lisainfo:
Imbi Nurmoja
Direktori asetäitja (loomatervis)
tel 738 6126; 51 55 026
e-post imbi.nurmoja[at]labris.agri.ee

37