Kompleksuuring veiste, lammaste ja kitsede abortide põhjuste selgitamiseks

Alates 28.09.2023 pakub Riigi Laboriuuringute ja Riskihindamise Keskus uut PCR analüüsi, mis võimaldab kiiresti tuvastada enamlevinud abortide põhjustajad veistel, lammastel ja kitsedel. Aborditekitajate kompleksanalüüs hõlmab kaheksa haigustekitaja määramist: Coxiella burnetii, Chlamydophila spp., Listeria monocytogenes, Campylobacter fetus, Leptospirad, Anaplasma phagocytophila, Salmonella spp. ja veiste herpesviirus 4 (BoHV-4).

Analüüsiks võetakse abordijärgselt tampooniproov emakakaelast või tupest, uuringuks sobib ka tükike platsentat.

PCR analüüsiks sobivaid proovivõtu tampoone väljastavad LABRIS proovide vastuvõtud Tartus, Tallinnas, Saaremaal ja Rakveres. Tampoonid on viskoosist ja ilma lisandita. Proov toimetada laborisse lühima võimaliku aja jooksul. Kui kohene transport ei ole võimalik, siis säilitatakse proove +4…+6 °C juures. PROOVE MITTE KÜLMUTADA! Koos proovidega saadetakse laborisse korrektselt täidetud kaaskiri, mille leiab LABRISe kodulehelt tellimuste vormid alt. Analüüse teostatakse LABRIS Tartu laboratooriumis 3-5 tööpäevaga.

Uuringut tellides tuleb silmas pidada, et kompleksuuring ei sisalda kõiki abortide põhjustajaid. Näiteks veiste puhul põhjustavad aborte lisaks infektsioosse rinotrahheiidi (IRT) viirus, veiste viirusdiarröa (BVD) viirus, Neospora caninum, Brucella spp. jt haigustekitajad.

 

Lisainfo:

Molekulaaranalüüsi osakond, tel 738 6121

Bakterioloogia labor, tel 738 6120

37