Jätkame koerte roojaproovide kogumist ehhinokokk-paelusside üle-euroopaliseks uuringuks 31. märtsini 2021

14.01.2021

2021. aasta I kvartalis jätkub proovide kogumine ehhinokokk-paelusside uuringuprojekti One Health MEmE jaoks. 

Koertelt kogutakse ligikaudu 200 koera roojaproovi üle Eesti, praeguseks on kogutud 68 koera proovid, mistõttu pikendame proovide vastuvõtmist 31. märtsini 2021
Kõik proovid valimisse sobivatelt koertelt on oodatud.

Vahekokkuvõte 2020. aastal saabunud proovide kohta ja täiendavalt tehtud uuringute tulemused on leitavad projekti kodulehelt.

Valimisse sobivad koerad, kellel on võimalus liikuda looduses ja kes võivad süüa närilisi või kellel on võimalus toituda koduloomade või uluksõraliste siseorganitest (sh jahikoerad, maakodude koerad/maapiirkondades elavad koerad, majapidamiste juures hulkuvad võõrad koerad). Uuringuks sobivatel koertel on looduses liikumise võimalus. Viimasest ussitõrjest võiks olla möödas enam kui üks kuu (kui omanik on teada).

Projekti raames määratakse ehhinokokk-paelusside levimust koertel - parasiidi lõpp-peremeestel ning kogutud proove kasutatakse uurimismetoodikate ühtlustamise eesmärgil ning uute molekulaarepidemioloogiliste andmete saamiseks parasiidi kohta. 
Lisaks otseselt projekti eesmärkide täitmiseks suunatud uuringutele kasutatakse kogutud proove uuringuteks siseparasiitide munade ja ootsüstide suhtes. See uuring on omaniku jaoks tasuta ning tulemused edastatakse omanikule uuringu valmides.

Proovid jahutatakse ca 4°C ning saadetakse nelja päeva jooksul Veterinaar- ja Toidulaboratooriumisse (Kreutzwaldi 30, 51006 Tartu), kus uuringud läbi viiakse.

Proovide kogumisel, pakkimisel ja saatmisel osalevad ka Põllumajandus- ja Toiduameti esindused maakondades, ning Veterinaar- ja Toidulaboratooriumi piirkondlikud laborid Saaremaal, Tallinnas ja Rakveres.

Täpsem info proovide võtmise ja kogumise kohta on leitav siit (638 KB).

Kaaskirjad on kättesaadavad: https://www.vetlab.ee/et/loomatervis/tellimuste-vormid 

One Health MEmE projekti kohta saab lugeda: https://www.vetlab.ee/et/projektid/Echinococcus-multilocularis-ja-Echinococcus-granulosus-sensu-lato-uuring-Euroopas-diagnostiliste-meetodite-arendamine-ja-v%C3%A4lja-t%C3%B6%C3%B6tamine-toiduahelas-MEmE 

Projekti koduleht: https://onehealthejp.eu/jrp-meme/
  

MEmE_1MEmE_2


Lisainfo: 
Epp Moks, bakterioloogia-patoloogia osakonna juhataja
Tel. 7386 139, e-post: epp.moks@vetlab.ee

37