Episootiline haavandiline sündroom
09.08.2021
Inglise keeles epizootic ulcerative syndrome (EUS) on nii looduslike kui ka tehistingimustes kasvatatavate kalade nakkushaigus. Haigust tuntakse ka kui punaste laikude haigust (red spot disease, RSD), mükootiline granulomatoos (mycotic granulomatosis, MG) ja haavandiline mükoos (ulcerative mycosis, UM).
Tekitaja
Oomütseet Aphanomyces invadans, tuntud ka kui A. piscicida.
Haigusest
Haigusele on vastuvõtlikud nii magevee kuid ka riimvee kalad. Kui haigus on populatsiooni juba sisse toodud, võib haiguspuhanguid esineda igal aastal. EUS-i esineb peamiselt veetemperatuuridel 18–22 ° C ning sageli peale tugevaid vihmaperioode.
Haigusele on iseloomulik kalade järsk ja suur suremus. Haigestuvad peamiselt noored ja täiskasvanud kalad. Andmed maimude nakatumise kohta puuduvad.
Kaladel täheldada pea ja keha piirkonnas sügavaid erosioone ja haavu. Peapiirkonna haavade tõttu võib paljastuda ajukude. Histoloogilisel uuringul leitakse mükootilisi granulomatoosseid muutusi ja nekrootilist lihaskiude. Invasiivne oomütseet võib kasvada kogu kala lihaskoes, kaududes edasi seljaajju, neerudesse ja kõhukelmele. Hilisemates etappides võib näha väga kompaktset fibromatoosset stroomi, mis sisaldab granulomatoosset kudet ja surnud hüüfe. Sellised kalad võivad küll ellu jääda, kuid nende keha deformeerub.
Levikust
Haigusest teatati esmakordselt 1971. aastate alguses Jaapanis ja Austraalias. Nüüdseks on haigus levinud üle kogu Aasia. Lisaks on haigust leitud ka Põhja- Ameerikas ja Aafrikas (Botswanas).
Diagnoos
Histopatoloogiline uuring
Koostaja: peaspetsialist loomahaiguste alal Triin Tedersoo, telefon 738 6122
Kasutatud kirjandus
https://www.oie.int/fileadmin/Home/eng/Health_standards/aahm/current/chapitre_aphanomyces_invadans.pdf