Usaldusväärne partner toidukäitlejale ja loomaomanikule

Sigade gripp

Sigade gripp e. sigade influentsa (Swine influenza) (SI) on kergesti nakkav sigade viirushaigus. Haiguse tekitajaks on sigade gripi viirus (SIV), mis kuulub A-tüüpi ortomüksoviiruste hulka. SIV-d jagunevad viiruse pinnal paiknevate valguliste struktuuride hemaglutiniini ja neuraminidaasi alusel alatüüpideks, enam levinud on alatüübid A/H1N1, A/H3N2 ja A/H1N2. 
 
Sigade hingamisteedes paiknevad retseptorid on võimelised siduma sigade, lindude ja inimese gripiviiruseid. Siit tulenebki asjaolu, et sead võivad olla n.ö. „segamisnõuks", kus nimetatud gripiviiruste kohtumisel võivad tekkida uued tüved.
 
Sigadel avaldub haigus hingamisorganite haigestumisena, mis põhjustab köha, turtsumist, nõrevoolu ninast, konjunktiviiti, kehatemperatuuri tõusu, hingamisraskusi, loidust ja isutust. Raskematel juhtudel võib tekkida kopsupõletik. Haigestumus võib karjas ulatuda 100 %-ni, suremus tavaliselt ei ole kõrge. 
 
Diagnoosimine
Sigade gripi diagnoos pannakse kliinilistel tunnuste, epidemioloogilise analüüsi, viiruse isoleerimise, selle RNA või antigeeni ning antikehade määramise alusel.
 
Viiruse isoleerimine ja identifitseerimine
Proovide võtmine. Elusloomalt võetakse nina-tampooniproovid, mis pannakse spetsiaalsesse lahusesse (info laborist), et ära hoida viiruse hukkumine/kuivamine. Äsja surnud või tapetud loomalt saadetakse uurimiseks kopsud. Proove hoitakse ja transporditakse +4°C juures ning need tuleb toimetada laborisse võimalikult kiiresti. Viiruse isoleerimine õnnestub suurema tõenäosusega siis, kui proovid on võetud hiljemalt 24-48 tundi pärast tunnuste ilmnemist.
Sigade gripi (ja teiste gripi viiruste) tekitaja määramiseks on VTL-s võimalik kasutada järgmisi meetodeid: 

  • viiruse isoleerimine kanaembrüol ja identifitseerimine hemaglutinatsiooni reaktsiooniga (HA) spetsiifiliste antikehade abil
  • A-tüüpi gripiviiruste maatriks-geeni määramine polümeraas-ahelreaktsiooniga (PCR)

Seroloogiline uurimine
Proovide võtmine. Antikehade olemasolu või puudumise kindlaks tegemiseks võetakse sigadelt stabiliseerimata vereproovid. 
VTL-is on võimalik määrata A-tüüpi gripi vastaseid antikehi hemaglutinatsiooni inhibitsiooni reaktsiooniga (HAI), kasutades erinevaid spetsiifilisi gripiviiruse antigeene.