Sigade Aafrika katku teemaline kohtumine Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumis
Möödunud nädalal (29.07.2024) toimus Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi eestvõtmisel sigade Aafrika katku (SAK) teemaline kokkusaamine. Kohtumisel anti ülevaade taudi leviku hetkeolukorrast ning arutati mida peaks tegema, et haigusest metssigade seas täielikult vabaneda ning vältida puhanguid kodusigade farmides.
Kohtumise juhatas sisse Regionaal- ja Põllumajandusminister Piret Hartman, kes tunnustas ja tänas pooli senise eduka koostöö eest. Ühtlasi kinnitas minister, et arutelul kõlama jäänud ettepanekuid analüüsitakse edasi. Kokkusaamisel osalesid ning võtsid sõna Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi, Põllumajandus- ja Toiduameti, LABRISe, Eesti Jahimeeste Seltsi, Keskkonnaameti, Eesti Tõusigade Aretusühistu ja seakasvatussektori esindajad. Toimus elav arutelu, kus arutati probleeme, mis takistavad SAK lõplikku välja juurimist Eestis ning pakuti välja mitmeid lahendusi.
LABRISt esindas kohtumisel direktori asetäitja loomatervise alal Imbi Nurmoja, kes rääkis LABRISe rollist SAK tõrjel, tuletas meelde mida oleme haigusest õppinud seniste epideemia aastate jooksul ning tutvustas, kui kaugel ollakse jõutud SAK vastase vaktsiini välja töötamisega konsortsiumi poolt (VACDIVA), mille partner on ka LABRIS. SAK vastu puudub seni nii ravi kui vaktsiin ja seepärast on ootus turvalise ja efektiivse vaktsiini turule tulekuks suur.
SAK on kodu- ja metssigadel esinev eriti ohtlik loomataud, mis levib Eestis alates 2014.a septembrist. Senise kogemuse põhjal on suvi seafarmidele kõige ohtlikuma aeg, sest kõik ajavahemikul 2015-2023 toimunud SAK puhanguid kodusigadel on diagnoositud just suveperioodil (juuni-september).
Vaata lisaks:
- REM pressiteade: "Eriti ohtlik loomataud Sigade Aafrika katk põhjustab kõigile probleeme, ent ühine võitlus on siiani andnud tulemusi"
- PTA pressiteade: "Sigade Aafrika katk levib jõudsalt"
Vaktsiini väljatöötamise kohta konsortsiumi VACDIVA poolt loe lisaks:
- Projekti VACDIVA (A safe DIVA vaccine for African Swine Fever control and eradication) kodulehelt: https://vacdiva.eu/
- LABRISe kodulehelt: https://labris.agri.ee/et/projektid/ohutu-DIVA-vaktsiin-sigade-Aafrika-katku-j%C3%A4relevalveks-ning-t%C3%B5rjeks-VACDIVA
Pildil: SAK Euroopas. EK määruse 2023/594 kohased piirangute tsoonid seisuga 26.07.24
Allikas: food.ec.europa.eu veebileht
Lisainfo:
Imbi Nurmoja
direktori asetäitja loomatervise valdkonnas
tel 738 6126; 515 5026
e-post imbi.nurmoja@labris.agri.ee