Töösolevad projektid

Loomataudi ohuprognoosi mudel

  • Loomataudi Eestisse levimise tõenäosuse hindamise tööriista väljatöötamine lähtuvalt määratud kriteeriumidest (esinemine lähiriikides, ilmastikuolud, aastaaeg, loomadega kauplemine jms).

Loomataudide seirete portfell

  • Ajakohase ja üldisemast epidemioloogilisest olukorrast lähtuva seiratavate loomataudide loetelu ja seire põhimõtete ning loomatudide tõrjeprogrammide aluste väljatöötamine.

Saasteainete prioriseerimise kriteeriumide väljatöötamine

  • Projekti käigus töötatakse välja kriteeriumid, mis aitavad toidu saasteainete valdkonnas riskijuhtidel spetsiifilisemalt valdkonnas fookust seada.

3-MCPD estrite, glütsidüülestrite saadavushinnnag

  • Eesmärgiks on koguda andmeid 3-MCPD, selle estrite ja  glütsidüülestrite sisalduste kohta taimsetes õlides ja rasvades, imikute piimasegudes ja valmistoitudes. Saadud andmete põhjal koostatakse saadavushinnang. Tulemused on vajalikud terviseriski määratlemiseks ja riskijuhtimismeetmete võtmiseks, samuti  tarbimissoovituste andmiseks.

Mineraalõlide süsivesinike saadavushinnang

  • Eesmärgiks on koguda andmeid mineraalõlide süsivesinike sisalduste kohta taimsetes õlides ja rasvades, imikute piimasegudes, valmistoitudes ning muudes potentsiaalselt neid saasteaineid sisaldavates toidugruppides. Saadud andmete põhjal koostatakse saadavushinnang. Tulemused on vajalikud terviseriski määratlemiseks ja riskijuhtimismeetmete võtmiseks, samuti  tarbimissoovituste andmiseks.

Magusainete tarbimisuuring ja stevioolgükosiidide saadavushinnang

  • Eesmärgiks on koguda usaldusväärseid ja esinduslikke andmeid magusainete tarbimise ning stevioolglükosiidide sisalduse kohta toidus ja koostada andmete põhjal elanikkonna saadavushinnang. Uuringu tulemused on olulised võimaliku terviseriski täpsemaks määratlemiseks ning võimalike asjakohaste riskijuhtimismeetmete valikul.

Toidulisandite kasutamine ning sellest tulenevad terviseriskid

  • Viiakse läbi toidulisandite kasutamise tarbijauuring. Eriti pööratakse tähelepanu imikutele ja väikelastele suunatud toidulisanditele (koostis, märgistus).  Uuringu tulemusi  saab kasutada teatud sihtgrupile teavituste tegemisel, Eesti positsiooni kujundamisel ja Euroopa Komisjoni ekspertgrupis  kaasa rääkimisel väikelaste toidulisandite reguleerimise  ja toidulisandite direktiivi 2002/46/EÜ aruteludes.

Piimaveistelt, lihaveistelt ja väikemäletsejatelt pärinevate haigustekitajate antibiootikumiresistentsus ja seos antibiootikumide kasutamisega

  • Hetkel Eestis kas andmed puuduvad või pole neid piisavalt veiste (piima- ja lihaveised) ja väikemäletsejaliste (lambad, kitsed) AMRi leviku kohta. Loomatervise, toidu ja söödavaldkonna riikliku programmi (seired/uuringud) loomiseks on vaja teada baasandmeid, mida on kavas saada käesolevate uuringute abil. Uuringute tulemused on vajalikud ka AMR koondraporti koostamiseks. Raportis kajastatakse antibiootikumide kasutamise andmeid, Euroopa Liidu AMR seire tulemusi ja riikliku AMR uuringu tulemusi. See aitab kaasa AMR vähendamise tegevuskava elluviimisele ja jätkumisele. Koondaruanne annab võimaluse senisest paremini jälgida trende ning vahendada tulemusi erialaspetsialistidele, poliitikakujundajatele ning avalikkusele. Samuti on see oluline sisend sektorite ülesesse Üks Tervis riiklikku AMR tegevuskavasse.

Endeemiliste loomataudide ohuprognoosi mudel

  • Töö eesmärgiks on lähtuvalt määratud kriteeriumitest (esinemine koduloomade või metsloomade populatsioonis, ilmastikuolud, aastaaeg, loomade liikumine jms) loomataudi levimise tõenäosuse hindamise tööriista väljatöötamine.