Usaldusväärne partner toidukäitlejale ja loomaomanikule

Chlamydia psittaci infektsioon

10.04.2017
 Lindude klamüdioos (ornitoos, psitakoos)
Tekitaja
Chlamydia psittaci (varem Chlamydophila psitacci ja Chlamydia psittaci linnu tüvi) põhjustab lindudel endeemilist klamüdioosi (psitakoos, ornitoos).
Kõiki serotüüpe peetakse võimeliseks inimesele üle kanduma. Põhjustab enamuse zoonootiliste Chlamydia’te infektsioonide juhtudest inimestel, kandudes üle haigustekitajaid sisse hingates kui neelates. Võib olla lindudega kokku puutuvatel inimestel kutsehaigus.
 
Haigusest

  • Enamasti esineb kodu- ja metslindudel süsteemne haigestumine.
  • Kõrge virulentsusega tüvedega nakatudes on tüüpilised haigustunnused pneumoniit, limas-mädane eritis ninast, kõhulahtisus, liigkusesus ja apaatsus. 
  • Lahangul täheldatakse maksa ja põrna suurenemist, kopsu serooskestade ja õhukottide põletikku, perikardi põletikku. Põrn on enamasti suurenenud tume ja pehme konsistentsiga, võib olla kaetud hallikas-valgete nekroosikolletega või täppverevalumitega. Maks on suurenenud, rabe ja kollakas või rohekas väikeste nekrootiliste kolletega kapslil või lõikepindadel. Serooskestad ja õhukotid on sageli tihkenenud ja kaetud fibrinoosse eksudaadiga. Kopsud võivad olla liigveresed või mitte. Perikard on võib olla tihkenenud, liigverene ja kaetud mädas-seroosse või mädas-fibrinoosse eksudaadiga.
  • Madalama patogeensusega tüvede korral on haigustunnused vähem väljendunud. Mõlemal juhul võib esineda asümptomaatilist infektsiooni.• Nakatuvad kõik linnuliigid, erinevad serotüüpide patogeensus loomaliigiti on erinev. Eriti vastuvõtlikud on papagoid ja tuvid. Kodulindudest on vastuvõtlikumad pardid ja kalkunid, kanu peetakse nakkusele resistentsemateks.
  • Kalkunitel on kirjeldatud isutust, kurtumist, kõrgenenud kehatemperatuuri. Väljaheide on geeljas kollakasroheline. Munatoodang langeb kiiresti ja taastub linnu paranedes. Madala virulentsusega tüvedega nakatudes on sümptomid kergemad. Haiguspuhangute korral võib ravita olla suremus 5-40%.• Partide klamüdioos on Euroopas tõsine majanduslik ja kutsehaiguse probleem. Tavalised sümptomid lindudel on värisemine, konjunktiviit, riniit ja diarröa, surevus on kuni 30%.
  • Tekitaja eritamine on tavaliselt vahelduv. Nakkuse ülekanne toimub tolmu ja aerosoolidega, joogiveega, ning in ovo, ülekanne võib toimuda ka toitmisel vanematelt lindudelt noortele. Haigustekitaja võib pesas üle kanduda ka kärbeste, kirpude, lestadega.

Diagnoosimine
Kaasuvad infektsioonid võivad maskeerida klamüüdia infektsiooni.
Eristada tuleb teistest respiratoorsetest ja süsteemsetest lindude haigustest. 
Kalkunitel lindude gripp, aspergilloos, lindude koolera (pastörelloos), Mycoplasma gallisepticum infektsioon. 
Puurilindudel herpesviirus, paramüksoviirus, lindude gripp ja Enterobacteriaceae infektsioon.
Haigustekitaja määramine PCR meetodil
Seroloogilised uuringud (paarisseerumid, võetud haiguse ägedas ja konvalestsents-staadiumis).
 

Laboratoorne diagnoos 

Uuringud teostatakse Tartus Veterinaar- ja Toidulaboratooriumis (Kreutzwaldi 30).

Proovide võtmine laboratoorseks uuringuks vt. proovivõtujuhend